Görme Engelliler

Okulumuzun Tarihçesi

          Üçler İlkokulu : Sultani Niğdelizade Feyzullah ve Yakup Çelebilere Üçler denilmekteydi. Amasya’da bu kişilerin bulunduğu mahalleye de Üçler Mahallesi deniliyordu. İlk defa 1918 yılında Üçler Camii yanına bir dershanelik mektep olarak inşa edilen okul o tarihten beri Üçler Okulu olarak bilinmektedir. 1927 yılında Hacı İlyas Mahallesinde bir evde yeniden hizmete açılan Üçler Okulu sonraları Çırçır’da bir binaya taşınmış, daha sonra Saraçhane Camii yanındaki bir binada üç sınıflı olarak hizmetini sürdürmüş, 1941’de ilk defa beş sınıflı bir ilkokul olmuştur. 1958 – 1959 öğretim yılında Üçler Binasına (B Blok) taşınan Üçler İlkokulu 1997 yılında aynı bahçe içerisinde inşa edilen Zübeyde Hanım Ortaokulu ile birleştirilmiştir.


           Zübeyde Hanım Ortaokulu : Dönemin Amasya Valisi Sıtkı Aslan ve Milli Eğitim Müdürü Ömer ELİAÇIK zamanında yine o dönemin Devlet Bakanı İsmet ÖZARSLAN tarafından 16.09.1991 tarihinde hizmete açılmıştır.  Kurucu Müdürü Fahrettin Yaprak olan Zübeyde Hanım Ortaokulu hemen ertesi sene yoğun talepten dolayı ikili öğretime geçmiştir. 1997 yılında Üçler İlkokulu ile birleştirilmiştir.

 

            Zübeyde Hanım Üçler İlköğretim Okulu, İlköğretim Yasası gereğince 1997 yılında Üçler İlkokulu ve Zübeyde Hanım Ortaokulu’nun birleştirilip yapılandırılmasıyla bu adı almıştır. Okulumuz bu yıldan beri 20 derslik, Bilgi Teknolojisi Sınıfları (2 adet), Teknoloji ve Tasarım Atölyeleri, Fen ve Teknoloji Laboratuarı ve Çok Amaçlı Salonuyla eğitim ve öğretimdeki hizmetini sürdürmektedir.

 

            2005 yılında okul müdürlüğüne Adem TEKTAŞ getirilmiştir. 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Okulumuz Futbol takımı Danone Türkiye Şampiyonu olmayı başarmıştır.

 

            2007-2008 öğretim yılında Okulumuz Hentbol takımı Türkiye Beşinciliğini elde etmiştir. Ayrıca okul içi duvarlarına Resim öğretmeni Bülent Kır tarafından yapılan resimler de bu yıl içinde gerçekleşmiştir.

 

            2008-2009 eğitim öğretim yılında Yeşilırmak Havzası Kalkındırma Derneği tarafından Üçler Binasına (B Blok) cephe giydirme işlemi yapılarak Amasya tarihine uygun hale getirilmiştir.

 

            2010-2011 eğitim öğretim yılının başında zorunlu okul yöneticileri rotasyonunda Yavuz ÇİMEN, okul müdürlüğüne getirilmiştir. Bu yılın başında A Blokta güçlendirme çalışması yapılmış, özürlü asansörü eklenmiş ve ısınma şekli doğalgaza dönüştürülmüştür.